Geçen sene bu zamanlarda, pandemiden bir kaç ay önce, doya doya eğlendiğimiz iki gün geçirmiştik Sabrina ve Ali’yle. İlk gün Ali’nin en sevdiği restoran Peymane Ocakbaşı’nda Pakistan geleneklerine göre kına gecesi yapıldı. Nikaha sadece yakın arkadaşlar ve aile mensupları davetli olduğundan tüm organizasyon çok sıcak bir havadaydı. Pakistan adetlerine göre tasarlanan kına gecesi Avrupa’dan, Asya’dan, Amerika’dan konukların dokunuşlarıyla masalsı bir hal aldı.

   Büyük gün geldiğinde eski İstanbul’un ruhunu en güzel yansıtan yerlerden biri olan Pera Palace Otel’de hazırlıklar başladı. Mini bir çift çekimi ve kokteyl sonrası Nikah seremonisi başladı. Ali’nin en yakın arkadaşlarından birinin İmam olması vesilesiyle nikahlarını da arkadaşları kıydı. Nikah sonrası sıra gecenin en duygulu anlarına gelmişti. Çift birbirlerine yazdıkları mektupları okurken kimse gözyaşlarına hakim olamadı. Sabrina ve Ali’nin arkadaşları ve aile üyeleri de en içten sözleriyle mektuplarını okuyup hepimizi duygulandırdıktan sonra sıra danslara ve pasta kesme törenine gelmişti. Herkes için unutulmaz bir gece oldu.

   *******************************

   Last year, these days we spent two wonderful days with Sabrina and Ali. they decided to make their Nikkah ceremony with their best friends and close family members in Istanbul. Though the groom is Pakistani and the wedding was generally up on their traditions, it was a multiculturel wedding. The guests were from all around the world. There were African, Asian, Middle Eastern, Europian and American guests.

   The couple wanted to stick to their traditions and as the first step the henna ceremony is made according to Pakistani traditions. There was a dinner party afterwards with hours of dancing.

   Finally the big day came. Getting ready moments began in the historical Pera Palace Hotel which reflects the old Istanbul soul the most. After mini couple shoot and cocktail their Nikkah ceremony began. It was a great chance that one of Ali’s best friends performed the Nikkah.

   While they were reading letters written to each other everyone could feel the love in the air. Almost each friend and family member gave a speech expressing their deepest feelings to the couple with their own sincere words. The grand final was with dances and cutting the cake. It was a night to remember for everyone who attended, with lots of fun, love and whole lot more.

   Make up: Çağdaş Uluçay WeddingZelal Koç Venues: Peymane Ocakbaşı, Pera Palace Hotel Organization: Ayşegül Kavaklı Decoration: Mitza.biz Sound and light: Ritim Production

   SHARE
   COMMENTS